Pewnie już wiecie, że od października ubiegłego roku jestem pracownikiem Politechniki Gdańskiej, wykładam akustykę i architekturę zerowaste. W związku z tą  działalnością zostałam zaproszona do debaty pod wdzięcznym i intrygującym hasłem „Reality check idei zero waste” w ramach konferencji organizowanej przez koła naukowe studentów Uczelni Fahrenheita „Co dalej”. Poniżej krótki referat z tego (nawiasem mówiąc świetnie zorganizowanego) wydarzenia.

Co to są Uczelnie Fahrenheita?

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU) został powołany na wspólny wniosek rektorów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. Związek ma w planach stopniowa konsolidację 3 uczelni i perspektywie kilku lat  utworzenie jednego Uniwersytetu Fahrenheita.

W konferencji „Co dalej” wzięli udział przedstawiciele wszystkich uczelni zrzeszonych w Związku.

Konferencja „Co dalej”?

Konferencja , która miała miejsce w dniach 13-14 maja podjęła szereg niepokojących młode pokolenia  tematów. Można było uczestniczyć w warsztatach, odczytach i debatach. Uczestniczyłam w panelu „Oblicza intymności”, na którym poruszyła mnie kwestia tabuizowania seksualności osób z niepełnosprawnościami. Kolejnym dużym przeżyciem byłą projekcja filmu Genesis 2.0., dokumentalna opowieść zderzająca świat naukowców zafascynowanych odtworzeniem gatunków mamutów z poszukiwaczami kłów mamucich na Wyspach Lachowskich (Jakucja Syberia).

W kolejnym dniu ciekawa była debata na temat umierania i śmierci „Ars bene moriendi” ze wspaniałym wnioskiem- pozwólmy każdemu przeżywać śmierć, pogrzeb i żałobę po swojemu. Zadbajmy o potrzeby odchodzącego i jego bliskich.

Poniżej link do transmisji z tego dnia wydarzenia: w 4 godzinie 57 minucie pojawiam się ja i moi towarzysze debaty o zerowaste, czyli Max Rykaczewski, przedstawiciel Muzeum Nauki Hevelianum  , biolog oraz Łukasz Jaroń – specjalista ds. włączenia społecznego, projektów edukacyjnych i wolontariatu z Banku Żywności w Trójmieście

4:57:00 -debata „Reality check idei zero waste”

Zaskoczyły nas pytania publiczności, trochę meandrowaliśmy wokół polityki, ale generalne wnioski z tego spotkania są takie: Zerowaste to po polsku gospodarność. Nie marnuj. Zmiana następuje powoli, bądź dobry dla siebie i Ziemi. A przechodząc do puenty – czy warto być gospodarnym? Warto! Małymi krokami, lokalnie.