CZY IDEA ZEROWASTE MA SZANSE ZAISTNIEĆ W POLSCE W PRZEMYŚLE BUDOWLANYM?

Na podsumowanie Studiów Podyplomowych na PG z Architektury i Budownictwa Ekologicznego popełniłam poster naukowy, którym chciałam się z Wami podzielić. Jako psychofanka idei zerowaste próbowałam zbadać, co trzeba zrobić, aby funkcjonowała w sektorze budownictwa w Polsce, ponieważ w trakcie studiów poznałam mechanizmy działające z sukcesem w niektórych krajach Europy. Dzięki wsparciu promotor Katarzyny Zielonko-Jung powstała praca, która analizuje temat przez pryzmaty: historii, procesu projektowania z podziałem na jego fazy, przykładów zastosowania, cech materiałów wtórnych, narzędzi logistycznych koordynujących pracę architektów, ekip, składów budowlanych. Poster przedstawia się następująco:

HISTORIA I TEORIA

Bardzo po krótce podsumuję , że temat wtórnego użycia materiałów był poruszany w literaturze od początku XX wieku i miał znaczenie w tworzeniu wielu popularnych już obecnie teorii jak: gospodarka obiegu zamkniętego, cradle to cradle, projektowanie dla demontażu, błekitna gospodarka, zrównoważony rozwój, ekonomia cyrkularna. A w praktyce znamy przykłady jeszcze z czasów świątyń egipskich.

CECHY MATERIAŁÓW I MOŻLIWOŚCI ICH ZASTOSOWANIA

Materiały podzieliłam ze względu na typ i badałam ich cechy takie jak możliwość składowania, transportu, pozyskania, użycia. Najbardziej lubię cegłę diamentową – słyszeliście o niej? Są to całe fragmenty ścian ceglanych wycinane piła diamentową, a potem używane jako ogromne szybkobudujące się prefabrykaty. Tak to się robi:

Duże sukcesy w tej dziedzinie ma grupa projektowa Lendager. Osiedle Resource Rows zaprojektowane z cegły diamentowej pozyskanej z lokalnych kopenhaskich fabryk jest nominowane do nagrody Mies van der Rohe 2022. Dopinguję im ogromnie! Zobaczcie jak Anders Lendager sam o tym opowiada:

Inne materiały o których piszę to cegła rozbiórkowa, której pięknym przykładem jest Dom jednorodzinny w Gilowicach autorstwa Topprojekt. Spójrzcie jak cudnie wykorzystali cegły z rozbiórki lokalnej kopalni w Rudzie Śląskiej.

Z kolei laureat nagrody Pritzkera Wang Shu, który projektuje wraz z żoną Lu Wenyu pod szyldem Amateur Architecture Studio, wykorzystują gruz budowlany w poetycki wg mnie sposób, tworząc z niego elewacje pełne opowieści o historii miejsca, jego tożsamości. Mistrzostwem świata są te mozaiki z cegieł, dachówek rożnych kolorów, form, faktur.

NARZĘDZIA LOGISTYCZNE DO POZYSKIWANIA MATERIAŁÓW

Narzędzia logistyczne do pozyskiwania materiałów wtórnych są często elementem oferty sklepów internetowych, składów budowlanych i internetowych baz danych.  Poza informacjami o charakterze rynkowym zwykle jest tam starannie opracowany zestaw  informacji technicznych, np. mapowanie, doradztwo, projektowanie, wdrażanie, inspiracje architektoniczne itp. ,                 Przykładem  strony  o dużym potencjale edukacyjnym jest  Opalis.eu. Strona zawiera bazę materiałów podzieloną na kategorie zastosowań, którymi są: konstrukcja, powłoka, stolarka, pokrycie ciągów pieszych, wykończenie wnętrz, wyposażenie, antyki architektoniczne (kolumnada, rozeta, ślusarka, pachołki, gargulce, poidła).  Uwagę przyciąga interesująca zakładka pokazująca przygotowanie materiałów do wtórnego użycia, w tym usuwanie resztek zaprawy, odbijanie gwoździ, obróbkę powierzchni stolarki, zmianę rozmiaru i ram drzwi i okien, piaskowanie i szlifowanie elementów żeliwnych, renowację grzejników i instalacji technicznych. Interesujące są również przykłady zastosowań podzielone według początkowych kategorii.  

PROPOZYCJE DLA POLSKI

A oto moje wnioski i propozycje dla Polski. Ciesze się , że OSBN, Izba Architektów podjęły już kroki w kierunku realizacji niektórych z nich! Liczę na zmiany w oparciu o mądrość architektów i świadomość inwestorów.