O STUDIACH PODYPLOMOWYCH NA PG
Rok temu ukończyłam podyplomowe studia o kierunku „Architektura i Budownictwo Proekologiczne” na Politechnice Gdańskiej. Była to druga edycja , trwała 2 semestry. Przymierzałam się też do pierwszej- ale trzecia ciąża trochę pokrzyżowała te plany. Druga edycja zaowocowała nowymi wykładowcami (np. absolwentką pierwszej edycji Alicją Karaś , współzałożycielką https://midi-architekci.pl/, z którą omówiliśmy całą metodologie domów pasywnych), z których część dzięki pandemii mogła wykładać prosto z Londynu ( architekt światła Karolina Zielińska-Dąbkowska), Kopenhagi ( budowanie dla demontażu Urszula Koźmińska). Szereg wykładowców pochodziła z uczelni warszawskich i wrocławskich.
UCZESTNICY STUDIÓW
Moje koleżanki i koledzy ze studiów to architekci aktywni zawodowo, świeżo upieczeni absolwenci Wydziału Architektury, architekci wnętrz, krajobrazu, ale tez przedstawiciele deweloperów, firm projektujących hale przemysłowe, konstruktorzy. Pandemia uniemożliwiła nam wiele praktycznych zajęć, jednak udało się kilka raz spotkać na warsztatach, poznać, nawiązać bezcenne znajomości.
PROGRAM STUDIÓW
Program studiów obejmował szerokie spektrum zagadnień; od ogólnych trendów gospodarczych, przez historię projektowania ekologicznego, gospodarkę wodną, ogrody miejskie, metodologię projektowania proekologiczne w różnych trendach (low- i high-techowych) w miastach, osadach, w Polsce, Europie i na innych kontynentach, fizykę budowli, po ćwiczenia praktyczne dotyczące certyfikacji budynków, oceny środowiskowej, świadectw energetycznych, design thinking, BIM, LCA . Ogromne wrażenie zrobił na mnie wykład dr Andrzeja Kassenberga, o którym już pisałam na blogu we wpisie o dekarbonizacji. Wielką dawką praktycznej wiedzy podzieliła się z nami prof. Katarzyna Zielonko Jung, obecnie członkini Rady Klimatycznej ONZ. Całość organizacyjnie spinał dr Robert Idem.
Gorąco polecam Wam ten kierunek rozwoju i te studia, wypatrujcie wieści o kolejnych naborach, prowadzący są życzliwi, otwarci i pomocni. Jeżeli jesteś architektem- te studia to absolutny hit. Prawdziwa dawka wiedzy, praktyki, nauki, to powinna być podstawa programowa każdego Wydziału Architektury, jeśli chcemy poważnie myśleć o naszej planecie.
Podsumowaniem studiów był poster naukowy o którym pisałam tu. A tak wyglądało rozdanie dyplomów :)